Скляний дах в архітектурі
Будівельні технології дозволяють експериментувати із матеріалами, створюючи дивовижні архітектурні ансамблі. В останнє століття особлива увага приділяється склу як матеріалу для зведення громадських та приватних будівель.
Сучасні види скла дозволяють не обмежувати фантазію та створювати химерні покрівельні конструкції. Скляні дахи – це абсолютно новий рівень в архітектурі, який приваблює не лише оригінальністю, а й практичністю.
Особливості та переваги скляних дахів в архітектурі
Широке поширення при будівництві скло набуло в 19 столітті. Активно проектувалися торгові павільйони, вокзали, виставкові зали, альтанки, зимові сади. Скляні склепіння, арки та куполи можна було часто зустріти у різних містах Європи.
На той час ще не вигадали достатньо міцного матеріалу для даху, який би витримував високе навантаження. Скло мало товщину, тому застосовувалося разом із рамною сіткою і не покривало велику площу даху, проте зараз цю проблему усунуто.
Скляна покрівля сучасних архітектурних будівель – це надійна конструкція, яка стає головною окрасою адміністративних, культурно-розважальних, громадських, навчальних споруд. З появою технологій вдалося вирішити проблему енергозбереження, ізоляції від звуків, гамірності та безпеки.
Основні переваги скляного даху:
- Декоративна складова. Завдяки оригінальному зовнішньому вигляду будівля точно всім запам’ятається.
- Довговічність. За показниками міцності та зносостійкості такий дах не поступається аналогам з інших матеріалів.
- Різноманітність варіацій. Форма конструкції варіюється і залежить від переваг замовника проекту.
- Енергоефективність. Багато природного світла – одна з головних переваг покрівлі зі скла.
- Безпека. Спеціальне загартоване скло стійке до механічних пошкоджень та навантажень.
Для звукоізоляції застосовується скляне полотно, що складається з кількох слів, між яким розміщується шумозахисна плівка.
Однак такі архітектурні рішення мають кілька слабких сторін:
- Проблема механічної очистки. Скло потребує систематичного догляду, і справа не тільки миття, але й прибирання снігу з поверхні.
- Вимоги до ухилу. Кут нахилу менш ніж 30 градусів неприпустимий. У такому разі снігові маси просто залишатимуться на поверхні, створюючи високе навантаження.
- Висока вартість. Необхідність догляду, складність проектування та застосування дорогих матеріалів підвищує ціну робіт та готового об’єкта відповідно.
Типи скляних дахів
Для зведення скляних дахів використовуються різноманітні за типом матеріали:
- мансардні, горизонтальні або похилі вікна, що окремо стоять;
- зенітні ліхтарі різної форми та розміру, розташовані групами або по одному;
- панорамне скління плоскої чи гнутої форми.
Вибір того чи іншого варіанта продиктований задумом архітектора: зараз можна вирізати скло за розміром та вибрати будь-яку форму конструкції, а самі дахи можуть бути розстібними, розсувними або стаціонарними.
Види скла для облаштування даху
Скляні полотна повинні виконувати певні функції – сприяти максимальному освітленню приміщення та мати терморегулюючі властивості. Останні допомагають створити комфортні умови всередині будівлі влітку та взимку. Найкращий варіант для реалізації цих функцій – енергоефективні системи скління.
- сонцезахисні – мається на увазі наявність плівки або тонування в масі;
- теплозберігаючі – застосовуються напилення, які не дають теплу виходити з будівлі, а влітку перешкоджають сильному прогріву;
- комбіновані – можливість регулювання світлопроникності даху шляхом перемикання режиму з матового на прозоре скло.
Щоб скоротити витрати на очищення даху, особливо у важкодоступних місцях, застосовується антибактеріальне покриття або скління із функцією самоочищення.
Безпека – важлива вимога для облаштування скляного даху. Тут обов’язково враховують технічні особливості матеріалу, а саме його вагу, вітрове та снігове навантаження. В архітектурі використовується декілька видів міцного, безпечного скла.
Вид |
Характеристики |
Триплекс |
Являє собою полотно, що складається з двох стекол, між якими знаходиться полімерна плівка. Висока міцність забезпечується за рахунок товщини матеріалу, а безпека – за рахунок плівки, що утримує уламки у разі розбиття. |
Загартоване |
Має особливу технологію виробництва. Полотно спочатку нагрівають, а потім різко охолоджують. Воно набуває високої механічної стійкості, не змінюючи прозорості. Якщо розбивається, розсипається на уламки без гострих країв. |
Армоване |
Впровадження у скляний лист металевої сітки допомагає впоратися одразу з двома завданнями: підвищення міцності даху та її стійкості до високих температур. Наявність спеціальних шарів сприяє плавленню скла при підвищенні температури, перетворюючи конструкцію на щільний бар’єр. |
При монтажі окремих скляних полотен важливо організувати їх якісне з’єднання, що забезпечує гідроізоляцію. Обов’язкове використання якісних силіконових герметиків. Для спорудження каркасу даху служить алюмінієвий, сталевий чи алюмінієво-дерев’яний профіль. Попередньо їх слід обробити антикорозійним складом.