Як правильно вибрати скло для теплиць

Незважаючи на широке поширення сучасних полімерних матеріалів (полікарбонату, плівки, оргскла), класичне скло, як і раніше, залишається одним з кращих рішень, а для багатьох городників – кращим варіантом для покриття теплиць. Це обумовлено довговічністю скляних панелей, чудовою світлопроникністю та естетичною привабливістю матеріалу.
Проблема в тому, що для забезпечення оптимальних умов ефективного вирощування рослин у скляній теплиці, слід правильно підібрати тип скла. У цьому важливо враховувати як параметри покриття, а й умови довкілля.
У цій статті ми докладно розберемо, яке скло найкраще підходить для теплиці та на що звернути увагу при виборі.
Чому скло залишається найпопулярнішим варіантом для теплиць?
Серед усього розмаїття дешевших матеріалів для парника, скляні панелі мають суттєві переваги:
- Світлопроникність. Вони пропускають до 90-92% видимого світла, причому роблять це по всьому спектру, що критично важливо для фотосинтезу. На відміну від пластику, панелі не мутніють згодом під впливом УФ-променів та зберігають свою прозорість десятиліттями.
- Довговічність. При акуратному поводженні та відсутності механічних пошкоджень (наприклад, сильного граду) скляні конструкції можуть бути практично вічно. Матеріал не схильний до деградації від сонця, перепадів температур.
- Хімічна стійкість. Скло інертне до більшості хімікатів, що використовуються у сільському господарстві. Йому не страшні добрива, пестициди чи миючі засоби. Скляні поверхні не виділяють шкідливих речовин, їх легко доглядати.
- Гарна теплоізоляція. Скляні оранжереї поступаються теплоізоляцією стільниковому полікарбонату, але виграють у плівки, особливо якщо використовувати більш товсті або спеціалізовані види скла.
- Привабливість. Виконані зі скла конструкції мають солідний вигляд і добре вписуються в садовий ландшафт.
Єдиний недолік – ціна. Це стосується не тільки самого матеріалу, а й вартості будівництва. Через більшу вагу порівняно з легкими полімерами для його використання потрібна більш надійна конструкція, що несе.
Типи скла, придатні для теплиць
Для будівництва парника підходить одразу кілька варіантів скляних панелей.
- Звичайне флоат-скло. Це традиційний, найпоширеніший і доступніший варіант, як правило, має товщину 3-4 мм. Представлене скло відрізняється низькою вартістю та високою світлопроникністю, але через крихкість та утворення великих гострих осколків флоат-скло можна використовувати тільки для невеликих оранжерів.
- Загартоване. Є найоптимальнішим варіантом для зведення теплиць. За рахунок спеціальної термічної обробки загартоване скло значно міцніше звичайного. При розбитті воно розсипається на дрібні гранули з тупими краями, що набагато безпечніше. Крім цього, тепличне загартоване скло краще витримує вітрові навантаження та перепади температур. Добре підходить для дахів теплиць або зведення великих прольотів. Однак зауважте, що загартовані вироби не можна різати, тому підбираєте розмір і форму заготовок завчасно.
- Склопакети. Конструкція із двох або трьох листів скла, герметично з’єднаних між собою через дистанційну рамку. Простір між заповненим осушеним повітрям або інертним газом (аргоном, криптоном). Подібне рішення забезпечує кращу теплоізоляцію в порівнянні з одинарним звичайним або загартованим. Дозволяє суттєво економити на опаленні у зимових парниках. Оптимальний вибір, якщо ви власник теплиці, яка функціонує цілий рік.
Окремо варто відзначити матові скляні панелі, що пройшли спеціальну обробку поверхні. Вони розсіюють світло, рівномірно розподіляючи його по парнику, який досягає навіть нижнього листя рослин, але знижує ризик сонячних опіків для верхніх.
Ключові параметри вибору скла для теплиці
Крім типу, ключовим параметром при виборі скла для теплиці є його товщина. Для конструкцій середніх розмірів гарним варіантом буде 4 мм, що має оптимальне співвідношення міцності, ваги та ціни.
Щоб теплиця справно витримувала всі експлуатаційні навантаження (вітер, дощ, сніг, град), не варто віддавати перевагу лише одному типу скла, потрібно комбінувати. Наприклад, для даху використовувати міцне загартоване скло, а для вертикальних стін звичайне.
Вибір між повністю прозорим склом та матовими залежить від типу вирощуваних культур. Наприклад, для листя салату, крес-салату, огірка на ранніх стадіях утворення плодів оптимальним буде розсіяне світло. Тому для таких культур краще вибирати матове скло для теплиці.
Незалежно від обраного скління, враховуйте, що воно значно важче за полікарбонат, а тим більше плівку. Переконайтеся, що каркас вашої теплиці (особливо фундамент та елементи, що несуть) розраховані на вагу обраного скла.
Висновок
Вибір скла для теплиці – це важливе рішення, що впливає на мікроклімат усередині, довговічність конструкції та, зрештою, на врожайність. Універсального «кращого» варіанта немає. Ретельно зважте всі чинники: клімат вашого регіону, тип культур, що вирощуються, вимоги до безпеки, довговічності, теплоізоляції і, звичайно, ваш бюджет. Правильно підібране скло забезпечить вашій теплиці довгу службу та створить оптимальні умови для росту рослин.